Zprávy z KAM | podzim 22

SLOVO ŘEDITELE:

Milí přátelé,

zdravíme vás na začátku dalšího školního roku z KAM! Doufám, že jste v létě mohli načerpat novou sílu. Mnozí jste se podíleli na různých prázdninových akcích pro mládež a věřím, že se vracíte obohaceni o nové zkušenosti a povzbuzení. 

Letní kempy KAM letos provázelo téma All Good, tedy Vše dobré. V době, která je plná nejistot a strachu, jsme mohli mladým lidem ukazovat, že Kristus přináší světlo i do těžkých životních situací. 

Jak vypadalo léto v KAM a co chystáme na podzim, se dočtete v těchto Podzimních zprávách.

To světlo ve tmě svítí a tma je nepohltila.” Jan 1, 5

Dušan Drabina

Dušan Drabina

ředitel KAM

EVANGELIZAČNÍ TRÉNINKY A PROGRAMY

LETNÍ KEMPY

Do různých typů kempů pořádaných ve spolupráci s KAM se letos zapojilo celkem 21 mládeží. Krom 11 kempů propojených společným tématem All Good (Vše dobré) a 2 Fusion kempů si 7 místních společenství vybralo novinku léta pod názvem Highway Camp. 5 zástupců Fusion z České republiky mělo navíc příležitost zúčastnit se mezinárodního Creative Campusu v Gdaňsku.

All Good

Pokud jste se letos nedostali na kemp a chybí vám ta pravá kempová atmosféra, nezmeškejte šanci přičichnout k ní díky záběrům pořízeným nadšenou mládeží CB v Bystrém:

Kempů s tématem All Good se účastilo okolo 400 mladých lidí. Vypomáhalo na nich 8 amerických týmů, 1 tým z Irska a 4 stážisti (interni). Velká část organizace ale ležela na českých mládežnických týmech, které prokázaly velkou statečnost, už jen tím, že se nenechaly od konání kempu odradit pod tíhou uplynulé covidové doby. Nakonec odjížděli povzbuzení jak organizátoři, které těšila možnost po delší pauze opět něco společně dělat, tak i účastníci.

„Den, kdy byla čajovna, jsem si povídal s jedním členem irského týmu a dalo by se říct, že od té doby můj život není stejný jako před tím.”

„Chtěl by ses na kemp příští rok vrátit?

Ano, protože bych chtěl více znát o Ježíši Kristu a o Bohu. Také kvůli kolektivu a rozvoji mé slovní zásoby v angličtině.”

Máte chuť udělat příští léto kemp i s vaší mládeží? Ozvěte se našemu kempovému týmu: https://kam.cz/camps/, nebo kontaktujte vašeho místního regionálního pracovníka.

Highway kemp – novinka léta!

Letos poprvé jsme uspořádali kemp napříč kontaktními službami EDGE (sport), Fusion (hudba) a Quest (zážitkové hry). Tzv. Highway kemp proběhl v Nymburku za účasti 5 lokálních EDGE týmů, 1 Fusion a 1 Quest týmu a několika dalších jednotlivců. Z celkových 127 účastníků byla třetina nekřesťanů. V rámci nabitého programu probíhaly pravidelné tracky 3 zastoupených aktivit (EDGE, Fusion, Quest). Nabízely se ale také činnosti, které záměrně účastníky prolnuly dohromady, což převážně hodnotili jako přínosné a inspirativní. Přítomní tam se tak mohli seznámit jak s novými lidmi, tak i s jinými programy. 

„Rozhodně jsem překonala spoustu svých hranic, dělala jsem spoustu věcí, o kterých jsem si myslela, že neumím nebo nikdy dělat nebudu.” (účastnice)

Nechyběly workshopy, večerní programy se zamyšlením, diskuzní skupiny, semináře o aktuálních tématech a zážitkové činnosti. Při zážitkové večerní hře (labyrintu) měli přítomní možnost projít portálem do nového života. Tento symbolický krok udělalo poměrně velké procento mladých lidí, na což navázala spousta dlouhých rozhovorů se zkušenými poradci. Ti byli účastníkům k dispozici i po celou dobu kempu a byli hojně využíváni k rozhovorům a konzultacím.

„Na kemp s námi přijeli 4 nevěřící mladí lidé a 2 z nich projevili zájem víc poznat Boha. A to hlavně díky poradcům a po zkušenosti z labyrintu. V dalších rozhovorech projevili zájem navštěvovat mládež.” (jeden z lokálních vedoucích)

Z dosavadních reakcí vnímáme, že tento typ společného kempu umožnil lokálním společenstvím něco, co by nebylo v jejich silách zorganizovat, a rádi by něco podobného v budoucnu zopakovali.

Ignite výjezd do Norska

Skupina mladých lidí, s nimiž jsme v minulosti organizovali misijní týdny Ignite v jejich městech, měla o prázdninách možnost vyjet na obdobný typ akce do Norska. 10 lidí z České republiky a 2 Ukrajinky se rozdělili na 2 týmy a ve spolupráci s tamějšími sbory a mládežemi uspořádali misijní týdny ve 2 městech v jižní části Norska. Účastníci byli potěšení otevřeností mladých Norů, s nimiž mohli v rámci této akce mluvit. Celkově výjezd hodnotili jako dobrou zkušenost, kdy mohli sloužit v kontextu jiné země a současně získat novou inspiraci a povzbuzení.

Žlutomodrý fond a 772 mladých Ukrajinců na letních akcích

Díky štědrosti dárců jsme měli možnost letos v létě pomoci se zapojením mladých Ukrajinců do místních komunit a finančně podpořit jejich účast na letních aktivitách pořádaných českými církvemi. Na fotografiích níže se můžete podívat, jak to na jednom z podpořených campů vypadalo. Žlutomodrý fond poskytoval nejen finance, ale také podporu ve formě dodání Biblí, studií, výukových materiálů v ukrajinštině nebo také konzultace s misionáři z Ukrajiny. 

Podporu z fondu během léta využilo:

  • 23 církví/organizací z celé ČR,
  • 37 letních akcí,
  • 772 mladých Ukrajinců,
  • cca 2, 2 mil. Kč na přímou podporu mladých Ukrajinců.

PODZIMNÍ PLÁNY

Hudební kontaktní služba Fusion vstupuje do dalšího školního roku se stejným počtem pěveckých sborů jako v minulém roce, tj. 9. Na podzim chystá již tradiční setkání lokálních vedoucích InFusion a individuální podporu v návaznosti na potřeby konkrétních Fusion sborů. Paralelně budou pokračovat přípravy odloženého mezinárodního festivalu Fusiondary.

V rámci nové zážitkové kontaktní služby Quest pokračuje od září činnost klubu ve Strakonicích, s pokračující podporou z KAM. Pokud vám unikly letní prezentace Questu (na X-campu, UNITED, Kemperenci) a zářijové promo akce (na Lektorské konferenci či Seniorátním dni v Malenovicích), můžete se s tímto novým KAM programem seznámit v říjnu na Brodfestu. A krom toho jste zváni na speciální Quest víkendovky 14.-16.10. a 11.-13.11. Více info na www.kam.cz/quest.

(fotografie poskytl Michal Kára: https://www.michalkara.com/)

Po prázdninách obnovuje pravidelné tréninky všech 9 EDGE Ultimate frisbee týmů. Jedním z jejich prvních úkolů bude nábor nových hráčů pro novou sezonu. Všechny stávající týmy se potkají na společném turnaji 8. 10. v Pardubicích a 3. – 4. 12. v Hradci Králové. Pokud byste uvažovali o založení této sportovní kontaktní služby,  EDGE týmu ve vašem městě, je pro vás účast na turnaji dobrou příležitostí, jak se s touto aktivitou seznámit.

Aktuálně připravujeme podzimní sérii EXIT Tour, a to posíleni o nového člena EXIT týmu. Projekt se v 1. pololetí uskuteční na školách v Klášterci a Kadani, Třebíči, Žatci, Ostravě, Plzni. Pro mládeže, které mají zájem uspořádat ve svém městě tento projekt, dokončujeme informační a tréninkový e-learning. Pro hlavního organizátora místního EXIT Tour chystáme pro snadnější orientaci videoprůvodce.

VZDĚLÁVÁNÍ VEDOUCÍCH A MLÁDEŽÍ

Recharge setkání

Se začátkem školního roku se obnovují pravidelná setkávání místních mládeží. Za účelem povzbuzení a inspirace vedoucích a týmů mládeží v jejich službě chystáme 10 Recharge setkání, které se uskuteční ve vybraných městech těchto krajů: Jihomoravského, Ústeckého, Moravskoslezského, Libereckého kraje, Zlínského a v Praze. Tématem těchto setkání bude Být posli naděje.

(ilustrační fotky z Recharge 2021)

M+ skupiny a individuální péče o mladé vedoucí

V novém školním roce se naši pracovníci budou opět věnovat mladým vedoucím, a to buď individuálně, nebo v rámci tzv. M+ skupin. Vždy potěší, když slyšíme, že jsou tato setkání povzbuzením a inspirací ke službě mládeži.

„Jsem z Ústí nad Labem a náš region byl dlouho dobu velmi opomíjený a celkově beznadějný. Díky Božímu vedení a ochotné službě Robertsonových se zde mohla realizovat skupinka M+, která po dlouhé době hnula ledy. Díky M+ jsem získal mnoho inspirace, vědomostí a dovedností, kterými mohu být požehnáním mnoha mladým lidem. Mockrát za to děkuji především milostivému Bohu, obětavým Robertsonovým, ale i KAM a všem sponzorům a partnerům, kteří se podíleli na tomto díle.”  

David Šams, CB Ústí nad Labem

Podcast Nedopečeno

Už víte, kteří známí čeští vedoucí se ve skutečnosti cítí v něčem „nedopečení”? – Poslechněte si sérii autentických rozhovorů s našimi hosty z různých denominací, kteří otevřeně mluví o své službě i životě. Podcast Nedopečeno přináší například zápas Honzy Brtníčka (SCEAV) s počítačovými hrami, hledání Adama Zedníčka (AC) v otázkách identity a sebevědomí, upřímné sdílení Honzy Rokosze (AC) o tom, co pro něj znamenalo vyrůstat v křesťanské rodině… 8. bonusový díl je o něco kratší a Ondra Szturc nám v něm přináší praktické téma: Vedení diskuse.

Videa najdete na KAM Youtube a audio na Spotify a Apple Podcasts.

Worship Leader Weekend

Nechceme také zapomínat na rozvoj mladých vedoucích chval. Za tímto účelem pořádáme v říjnu Worship Leader Weekend za účasti 9 průkopníků chval. Nebude mezi nimi chybět Karel Řežábek, Pinknerovi a další, kteří vstoupili do oblasti chval v 90. letech a chceme jim dát možnost symbolicky předat štafetu další generaci vedoucích chval. Na toto setkání zveme primárně ty, s nimiž jsme už spolupracovali v rámci programu Worship.ko, ale kapacitu 45 míst mohou doplnit i další zájemci – ozvěte se na worship.ko@kam.cz.

Zmíněná víkendová akce je doplněním k našim celoročním programům Worship.ko. V září dokončíme cyklus s Frýdlantem n. O. a od října jsme k dispozici pro další chválící skupiny, které by rády prošly ročním programem čítajícím 10 studijních setkání s knihou „Na chvále záleží“, kombinovaných se 4 workshopovými dny a „kohortami“ (pracovně mentoringovými skupinami).

GLS – konference o vůdcovství

Máte posledních pár dní registrovat se na GLS (Global Leadership Summit) za nejnižší cenu: https://globalleadership.cz/. Pokud chcete načerpat a posunout se v roli vedoucího, doporučujeme vám tuto křesťanskou konferenci o vůdcovství. Účast plánujeme i my pracovníci KAM a rádi tam s vámi zažijeme společnou inspiraci ke službě. Konference proběhne 4. – 5. 11. v Hradci Králové a 25. – 26. 11. v Brně.

Průzkum religiozity mládeže

Jak současná mladá generace přemýšlí o otázkách víry? – Na tuto otázku jsme se rozhodli hledat odpověď ve společném projektu KAM, ČEA a SNF, v rámci kterého realizujeme ve spolupráci s profesionální agenturou Průzkum religiozity mládeže. K jeho výsledkům se v listopadu setkají zástupci napříč denominacemi. Věříme, že nám tento projekt pomůže lépe porozumět současné mladé generaci a přinese nové nasměrování pro službu mladým lidem. A těšíme se, až s vámi budeme moci sdílet jeho výsledky.

PODPORA KŘESŤANSKÝCH UČITELŮ A LEKTORŮ

Během léta se 30 učitelů, z toho 15 z Ukrajiny, sjelo na Daniel týdnu v Malenovicích, kde mohli společně zažít obnovu svého povolání. Okolo 50 lektorů odstartovalo další školní rok již tradiční Lektorskou konferencí v Konferenčním centru Immanuel. Tato akce je vždy příležitostí nejen k milému setkání, ale i k profesnímu a duchovnímu načerpání. Mezi hlavními řečníky se objevil Dalimil Staněk s tématem Krizová intervence a Aleš Navrátil s problematikou LGBT.

Skrze toto video si můžete připomenout jeden z klíčových projektů uplynulého školního roku, Komenský – Příběhy lidskosti, ve kterém plánujeme pokračovat i v tomto roce: Konkrétně na konci října se chystá rozsáhlý projekt s Komenským v Plzni, v rámci kterého proběhne na školách 30 Projektových dnů a k tomu dalších 20 lekcí s Komenským.

 

KONFERENČNÍ CENTRUM MALENOVICE

Pro naše Konferenční centrum v Malenovicích je léto standardně velmi vytíženou sezónou. Letos nám ovšem nezačalo příliš šťastně. V červnu na nové terase praskl vodovodní ventil a voda nám zcela zničila velký sál včetně veškerého vybavení. Téměř celé léto jsme museli improvizovat a všichni jsme byli vděční, že máme od loňska nádhernou zastřešenou terasu, kde probíhaly programy.

Nic to ale nezměnilo na tom, že to přes léto na hotelu žilo. Připravili jsme přes 2000 porcí kávy na baru, prodali jsme 2000 nanuků. Hostili jsme v průběhu 3 měsíců 2200 hostů, čemuž odpovídá i počet převlečených postelí. Tito hosté u nás strávili celkem 7600 nocí a uvařili jsme pro ně 18500 jídel. Abychom to vše zvládli, rozšiřujeme personál o brigádníky, letos u nás pracovalo 30 mladých lidí. Navštívilo nás 15 různých církví, 17 neziskovek a spousta jednotlivců.

Na konci prázdnin jsme se rozloučili s Radkem Hlavsou, naším dlouholetým ředitelem, kterému patří velký dík za energii a péči, kterou během posledních let hotelu věnoval.