Zprávy z KAM | jaro 22

Ať v této turbulentní době “pokoj Boží, převyšující každé pomyšlení, střeží vaše srdce i mysl v Kristu Ježíší” (Fil 4,7).

Milí přátelé,

uplynulé měsíce byly nevyhnutelně poznamenány válečným konfliktem na Ukrajině, který ovlivnil i naši službu. Vzhledem k tomu, že KAM má na Ukrajině partnerskou organizaci, jsme vnímali jako velmi organické zapojit se v této době do humanitární pomoci Ukrajincům. Souběžně pokračovala činnost hlavních programů KAM a nadále jsme poskytovali různé formy podpory mladým vedoucím v českých církvích. V těchto zprávách vám chceme dát nahlédnout do obou těchto oblastí služby KAM, včetně výhledu na léto.

Dušan Drabina

Dušan Drabina

ředitel KAM

VZDĚLÁVÁNÍ VEDOUCÍCH A MLÁDEŽÍ

Služba mládeži v Ústí n. Labem

Na úvod přinášíme video reportáž z mládeže AC v Ústí nad Labem. Je příkladem toho, jak může fungovat spolupráce ve službě mládeži v rámci sboru i regionu a jak v praxi vypadá služba osobního doprovázení mladých vedoucích, kterou zde poskytuje jeden z regionálních pracovníků KAM. Máme velkou radost ze součinnosti, kterou se v této mládeži podařilo navázat mezi pastorem sboru, regionálním pracovníkem, vedoucím mládeže a vedoucím mládežnické hudební aktivity Fusion.

E-learning pro nové vedoucí

Pro nové vedoucí mládeží chystáme ve spolupráci s odbory mládeží AC, CB a SCEAV e-learningový trénink. Aktuálně je vytvořen obsah ke 4 základním lekcím, na kterých se zástupci odborů a KAM shodli jako na základním sjednocujícím minimu pro začínající vedoucí mládeží: učednictví // pastorace a krizová intervence // leadership a management // vyučování. E-learning bude doprovázen osobním mentoringem, který pro nové vedoucí zajistí odbory mládeží, nebo regionální pracovníci KAM.

Zdroje pro vedoucí mládeží

Připomínáme také nedávno vzniklý web https://www.zdrojeprovedouci.cz/, který je rozcestníkem různých materiálů a odkazů, které vám mohou pomoci při službě mládeži. Současně vás zveme, abyste nám ho pomohli doplňovat o nové užitečné materiály, které se vám osvědčily. Tipy můžete posílat přes formulář přímo na webu.

Nedopečeno

Máte někdy pocit, že je kolem vás mnoho zralých hotových vedoucích, kterým se těžko můžete vyrovnat? Jsme přesvědčeni, že ve skutečnosti je každý vedoucí celoživotně na cestě, vyvíjí se a zraje. Všechny vás, kteří se cítíte v něčem nedopečení, zveme ke sledování nového podcastu Nedopečeno, jehož první díl můžete najít na KAM Youtube. Jde o sérii autentických video rozhovorů s vedoucími mládeží o jejich životě a službě, se zaměřením na „jejich téma“, ve kterém pro nás mohou být inspirací. Nové epizody budou vycházet co 14 dní. Video najdete na KAM Youtube a audio na Spotify a Apple Podcasts.

GLS – konference o vůdcovství

Pokud chcete načerpat a posunout se v roli vedoucího, doporučujeme vám křesťanskou konferenci o vůdcovství GLS (Global Leadership Summit). Účast na konferenci plánujeme i my pracovníci KAM a rádi tam s vámi zažijeme společnou inspiraci ke službě. Konference proběhne 4. – 5. 11. v Hradci Králové a 25. – 26. 11. v Brně. Registrace už je otevřena, více informací na https://globalleadership.cz/.

EVANGELIZAČNÍ TRÉNINKY A PROGRAMY

Fusion poskočil o level výše

Na konci dubna proběhlo školení LEVEL UP pro ty, kteří se rozhodli poskočit nahoru ve svých schopnostech ve vedení hudební mládežnické aktivity Fusionu. Tréninku se zůčastnilo 45 současných či potenciálních vedoucích Fusion a studentů zapojených do různých zodpovědností ve svých Fusion sborech.

Worship.ko pro vedoucí chval

Za účelem rozvoje vedoucích chval nově nabízíme roční program Worship.ko, který aktuálně běží na prvních 2 místech – v CB Žižkov a Frýdlant n. Ostravicí. Jedna z účastnic program hodnotila slovy: „Doporučila bych to, protože uvědomit si, co a proč dělám jako službu v církvi, je důležité. Zároveň se člověk může naučit, jak to dělat a jak se na to dívat líp nebo jinak.“

Pokud vás tento program zaujal, projděte si i další zpětné vazby účastníků a bližší informace na https://kam.cz/worshipko/.

Zážitky s programem Quest

Zážitky sbližují lidi a otevírají dveře k hlubším diskusím. A právě na tomto principu je postaven jeden z novějších programů KAM – Quest. Jde o zážitkové a kreativní aktivity, které mohou mít charakter samostatných kontaktních klubů pro mládež, nebo je lze využít jako doplněk stávajících aktivit vaší mládeže.

Na jaro jsme naplánovali 2 víkendovky, během kterých je možné okusit zážitky s Questem na vlastní kůži. Jedna proběhla koncem dubna na Moravě a druhá je v plánu 13.-15. května v Čechách. Vyzkoušejte to sami!

EDGE Ultimate frisbee opět v pohybu

V rámci sportovní služby EDGE byl největší událostí uplynulého kvartálu únorový turnaj, kterého se účastnilo přes 120 lidí. Bylo zastoupeno 9 českých týmů a 1 tým z Polska. Od podzimu tak mohly být EDGE týmy konečně zase prezenčně spolu. A další turnaj se chystá na červen. Jeden z vedoucích lokálního EDGE týmu se k turnajům vyjádřil takto: “Turnaje jsou pro nás důležité, protože můžeme být pohromadě. Těšíme se, že v červnu je v plánu dvoudenní turnaj, kdy budeme mít více času na vztahy. Máme vždycky vzácný čas po cestě, kdy můžeme mimo jiné reflektovat zamyšlení, která jsme na turnaji slyšeli. Turnaje jsou pro nás důležité nejen po sportovní, ale i vztahové a duchovní stránce…”

Ochutnejte atmosféru EDGE Ultimate Frisbee a ozvěte se nám, pokud byste zvažovali založit sportovní klub EDGE i ve vašem městě.

Chystáme se na letní kempy

Léto v KAM je tradičně spjato s kempy. Letos plánujeme 11 klasických kempů s tématem All Good, které se budou konat ve 3 prázdninových termínech. Máme přislíbenou účast 9 amerických týmů, 1 z Irska a 4 stážistů (internů). V rámci přípravy proběhl v lednu s vedoucími jednotlivých kempů Leaders Day. V dubnu se  konaly 2 Training days pro týmy mládeží, které se připravují na kempy. Zatímco minulé roky byly tyto tréninky zaměřeny na to, jak dělat kemp, letos se soustřeďujeme na to, na čem mohou mládeže pracovat už nyní a jaké si budovat návyky v oblasti: 

  • Srdce (modlitba, čtení Bible, odpuštění…)
  • Mysl (jak řešit konflikty v týmu, jak pracovat s post covid mládeží, deprese a úzkost…)
  • Ruce (jak dobře klást otázky, jak sdílet evangelium v každodenním životě, jak být online…)
Obecně děláme kroky k tomu, aby kempy reagovaly na změny, které proběhly ve společnosti a potažmo v mládeži a aby co nejlépe sloužily mládežím v dnešní době.

Krom klasických kempů s jednotícím tématem All Good se chystá 5 dalších pobytů v návaznosti na místní Fusion nebo EDGE klub.

Highway kemp – novinka léta!

Novinkou letošního léta je Highway kemp, na který je stále možnost se přihlásit! Jedná se o kemp napříč kontaktními službami EDGE (sport), Fusion (hudba) a Quest (zážitkové hry), určený pro již existující lokální týmy v rámci těchto programů, ale i pro nové zájemce, kteří se s nimi mohou touto formou seznámit.

Ignite festival a velikonoční misijní týdny

V sobotu 9. 4. 2022 se v Třinci uskutečnil misijní festival Ignite, kterého se zúčastnilo téměř 200 mladých lidí. Hlavní řečník Julo Slovák účastníky povzbudil k tomu, jak žít misijním životem. Na programu bylo dále 12 workshopů a večer chval a modliteb. 

V návaznosti na tento festival se v týdnu před Velikonocemi (10. –⁠ 16. 4. 2022) konaly na pěti různých místech v naší zemi Ignite misijní týdny. Od pondělí do středy probíhaly interaktivní programy ve školách (v hodinách angličtiny), na kterých se podíleli mladí lidé z Norska. Ve školách byli žáci pozváni na jednoduché odpolední programy, které probíhaly v prostorách místního sboru od pondělí až do pátku. Tam měli příležitost poznat mládežníky, zúčastnit se různých aktivit, ale taky slyšet svědectví nebo mít rozhovor na hlubší témata. Celkem na tato místa přišlo přes 130 nových mladých lidí, kteří tak měli příležitost budovat hlubší vztahy a slyšet o Bohu. Na Ignite týdnu v Roudnici nad Labem 4 mladí lidé přijali Ježíše jako svého Pána. Prosím modlete se, aby tito mladí zůstali v mládeži a mohli dál růst. 

Podzimní termíny EXIT Tour

Ve školním roce 2022/23 už máme zaplněné 3 z 5 podzimních termínů pro konání EXIT Tour. Pokud chcete ve vašem městě uspořádat tento 3denní projekt s dopoledním preventivním programem na školách a pozváním studentů na navazující setkání a aktivity vaší mládeže, dejte nám vědět do konce června.

PODPORA KŘESŤANSKÝCH UČITELŮ A LEKTORŮ

S Komenským do škol a měst

Oddělení Škola pro Života se ve školním roce 2021/2022 celkově věnovalo 520 pedagogům na školeních, trénincích a vzdělávacích akcích. Lektoři Úcty k Životu pracovali v rámci preventivních a etických lekcí s 8477 studenty na 74 školách. Dále pokračovalo  přinášení tematiky Jana Amose Komenského a s ním i křesťanských hodnot do škol a do měst. Na 71 školách proběhlo dohromady 164 programů a projektových dní s Komenským, kterých se zúčastnilo  3247 studentů. Tento projekt byl doprovázen kampaní, v rámci které se s námi například podělil Tomáš Sedláček o tom, jak změnil své minus na plus. 19 školních a mládežnických týmů se také zapojilo do Projektů proměny v rámci soutěže Měníme svět k lepšímu, která bude vyhodnocena začátkem června.

V rámci projektu Na kopec s Amosem se uskutečnily procházky na 25 „kopců” spojené s veřejným čtením Komenského myšlenek a s modlitbami. A v březnu se konala 2 veřejná čtení z Komenského v Ostravě a Hradci Králové pro 100 lidí. 10. června můžete ve vašich církvích využít příležitost pozvat Komenského na noc kostelů.

Zveme Vás také k poslechu našeho podcastu, ve kterém kromě pozvánky na Noc kostelů uslyšíte také zkušenosti a příběhy z naší služby na školách.

KONFERENČNÍ CENTRUM MALENOVICE

Útočiště pro uprchlíky z Ukrajiny

Naše Konferenční centrum v Malenovicích se během února až dubna proměnilo k nepoznání. Začalo sloužit jako tranzitní centrum a přechodné útočiště pro lidi prchající před válkou na Ukrajině, převážně pro maminky s dětmi. Do této služby jsme se jako KAM zapojili především proto, že máme na Ukrajině naši partnerskou organizaci a díky ní i přímé kontakty a aktuální informace o tamějších potřebách. 

Od počátku války bylo vypraveno z Ukrajiny 47 autobusů s 1887 lidmi, z toho 665 prošlo Malenovicemi. Pro 120 jsme následně zprostředkovali ubytování v ČR. Zpět na Ukrajinu jsme dopravili 131 tun zásob, především potravin a zdravotního materiálu. Jsme vděční za množství lidí, kteří se podíleli na této pomoci, ať už nabídkou ubytování, přispěním do finanční nebo materiální sbírky, dobrovolnickou službou či jinou formou. Pokud jste mezi nimi i vy, patří vám náš velký dík!

Koncem dubna se Konferenční centrum začalo vracet k běžnému provozu a odstartovalo rušnou jarní a letní sezonu plnou akcí a pobytů.

 
obr22
obr23

Zřízení tzv. žlutomodrého fondu pro podporu integrace ukrajinských mládežníků do komunit

V oblasti pomoci ukrajinským uprchlíkům se nyní orientujeme na podporu církví v jejich snaze integrovat uprchlíky do křesťanských českých komunit. Pro KAM jsou cílovou skupinou mladí lidé a proto jsme díky štědrosti dárců zřídili tzv. “Žlutomodrý fond”. Chceme pomocí financí, materiálů v ukrajinštině, know-how a konzultací s misionáři z UA podpořit letní aktivity církví, které mají za cíl integrovat ukrajinské teenagery do mládežnických komunit. Více informací najdete na webu https://zlutomodryfond.cz nebo napište jakékoli dotazy na zlutomodryfond@kam.cz

 

Materiály pro Ukrajince v ukrajinštině

Na našem E-shopu nově najdete nabídku materiálů pro příchozí z Ukrajiny. K dispozici jsou Nové zákony v Ukrajinštině a také tréninkové materiály KAM, rovněž přeložené do ukrajinštiny. Tištěné materiály, tedy Evangelium podle Jana + LOOK, Nový Zákon, Nový Zákon od Gedeonů a Žalmy, prodáváme díky štědrosti dárců za symbolickou 1,- Kč a zaplatíte pouze poštovné. Materiály KAM ke službě jako Gro, Look a Základy služby jsou k dispozici digitálně, takže zdarma a ihned ke stažení. Žalmy jsou k dispozici jak v tištěné variantě, tak také ve variantě digitální.

Neváhejte naši nabídku využít a posloužit takto naším hostům v jejich rodném jazyce.

Festival UNITED

Festival UNITED je křesťanský multižánrový festival s více než desetiletou tradicí. Hudba různých žánrů, slovo, tematické semináře, modlitby, workshopy, divadlo, sporty – bohatý program, který na tři dny zaplní centrum Vsetína. UNITED nabízí nové impulzy a inspiraci do života nejen věřícím teenagerům a mladým dospělým, ale také těm, kteří Boha teprve hledají. Na festival je možné přijet také jako dobrovolník. 

Letos se festival uskuteční 18. – 20. srpna 2022 ve Vsetíně.

Na webu festivalu UNITED naleznete letošní účinkující. Z kapel se můžete těšit na ESPÉ, Simu Magušinovou, BCC Worship, Way to go, Pavla Helana a spoustu dalších skvělých interpretů. Hlavními řečníky festivalu budou Kuba Vejmělka, Ida Pencová a Libor Všetula. Témata seminářů budou například o moderních sektách, gender chaosu nebo o pornografii

Doufáme, že se v srpnu sejdeme na festivalu UNITED! Vstupenky si můžete koupit přímo ZDE: