Zprávy z KAM | podzim 21

” Jako KAM chceme i nadále pomáhat místním církvím a denominačním odborům mládeží v tom, aby mládeže vnitřně i navenek rostly a aby vedoucí mládeží vnímali, že na svou náročnou službu nejsou sami. “

Milí přátelé,

během léta jsme s odbory mládeží AC, CB a SCEAV zrealizovali anketu mezi vedoucími mládeží s názvem Jak se daří českým mládežím. Následně jsme měli možnost společně přemýšlet nad jejími výsledky, tématy a potřebami, které z ní vyplývají. Jako KAM chceme i nadále pomáhat místním církvím a denominačním odborům mládeží v tom, aby mládeže vnitřně i navenek rostly a aby vedoucí mládeží vnímali, že na svou náročnou službu nejsou sami. 

 

V podzimních zprávách se dozvíte, co jsme pro to udělali během prázdnin a co aktuálně chystáme.

Děkujeme Vám všem, kteří různými způsoby přispíváte ke službě mládeži, a přejeme Vám požehnaný školní rok!

Dušan Drabina

Dušan Drabina

ředitel KAM

VZDĚLÁVÁNÍ MLÁDEŽÍ A TÝMŮ MLÁDEŽE

E-learning BASELINE

Pro lepší využití časových možností našich vedoucích i vedoucích ve službách jsme se rozhodli vytvořit e-learning tzv. “BASELINE”. Během posledních měsíců jsme vytvořili 11 lekcí, které by měl znát každý, kdo jakkoli pracuje s mládeží, od vedení mládeže samotné až po Fusion nebo EDGE. 

E-learningem provází vedoucí z různých církví a denominací ve videích, která jsme natáčeli během léta. Lekce jsou pak doplněny otázkami nebo jsou jinak interaktivní.

Staff development

Část týmu Tréninků se v poslední době věnuje také vzdělávání pracovníků KAM. Vytváříme online průvodce pro nové kamáky tzv. HR onboarding, který by měl být dokončen během podzimu.

FRONTLINE

Na konci srpna se v Janských Lázních uskutečnila unikátní akce pro vedoucí mládeže s názvem „FrontLine – pro ty, kteří slouží druhým“. Vedoucí mládeže mají za sebou velmi náročný školní rok plný covidových omezení a dalších nelehkých situací, kterým museli čelit.

Křesťanská akademie mladých proto spolu s odbory mládeže AC, CB a SCEAV chtěli touto akcí vedoucím ukázat, že o nich církev ví a že je v jejich službě vidí. V programové nabídce se objevila například témata: Proč jsem vedoucím mládeže (Lukáš Sztefek, SCEAV), Důležité postoje vedoucího (David Novák, CB), Výsledky versus požehnání (Martin Penc, AC) a mnoho dalších. Jak vyplynulo ze zpětné vazby účastníků, mezidenominační rozměr setkání byl vnímán jako velký přínos. Díky dárcům se akce mohla konat v příjemném zázemí hotelu v Krkonoších. Celkem 85 vedoucích z 6 denominací tak mohlo skutečně vypnout, odpočinout si a vzájemně se inspirovat.

ForMission a nový akademický rok

Do českého kampusu ForMission se přihlásilo několik nových studentů a v září odstartovali nový semestr. Tzv. intensive week tentokrát výjimečně proběhl v Polsku a studenti měli možnost se po nějaké době znovu setkat osobně a vidět naživo i své učitele. Prezenční výuka je velkým povzbuzením pro současné studenty i učitele, protože mohou lépe prožít atmosféru studia a jednodušeji diskutovat zvolená témata. Modlíme se, aby prezenční výuka během intensive weeks vydržela celý rok.

Spustili jsme nový e-shop!

Během léta se nám podařilo dokončit KAM e-shop. Najdete na něm naše vzdělávací materiály a KAM merch. Některé materiály jsou dostupny pouze po přihlášení, proto si neváhejte vytvořit účet.

EVANGELIZAČNÍ TRÉNINKY A SLUŽBY

MUSIC & ART – NABÍDKA PRO MÍSTNÍ CÍRKVE

QUEST… Zážitková kontaktní služba startuje!

QUEST můžete využít jako doplněk stávajících aktivit v rámci mládeže, nebo samostatnou kontaktní službu místní církve. A protože nejlepší je osobní zkušenost, připravujeme dvě ochutnávky – přihlaste se včas! Více informací zjistíte u Milana Szturce.

WORKSHIP.KO a roční stáž

Worship.ko je projekt zaměřený na praktický rozvoj vedoucích chval a jejich týmů, ale také zisk zdrojů pro vaši službu. Připravili jsme pro vás roční stáž Worship.ko, která se skládá z online desetitýdenního studia knihy Worship Matters, čtyř praktických workshopových dnů a čtyř pracovních setkání během roku. Nabízíme také jednotlivé části samostatně – studium, workshopy i pracovní skupiny. Pokud byste chtěli vědět více, neváhejte kontaktovat Jéňu Pospíšila.

SONG IN A BOX (SIAB)

Tento krátkodobý workshopový projekt (viz minulé zprávy z KAM) opakujeme během letošního podzimu – tentokrát v mezinárodní podobě! Chcete-li projekt využít v rámci vašich kontaktních aktivit – napište nám!

FUSION

Léty osvědčená a dlouhodobým ovocem potvrzená kontaktní služba moderních pěveckých sborů postavená na pravidelném setkávání přežila pandemii. V létě proběhlo mnoho letních kempů, na většině míst už začaly každotýdenní zkoušky a na začátku října se uskutečnila unikátní streamovaná akce EuroFusion. Pokud přemýšlíte, jak spojit hudbu a „outreach“ – Fusion je ta správná volba. Rádi vám poskytneme více informací a zkušenosti!

EDGE Sports

V létě proběhl EDGE/Fusion camp v Havířově a podařilo se nám tak nastartovat nový EDGE tým, který začal teď na podzim. Stejně tak se rozjíždí tréninky i ostatních EDGE týmů.

V listopadu proběhne v Praze první trenérský teambulding EDGE a zároveň první EDGE Gaming turnaj offline.

Camps

V létě jsme spolupracovali s 11 kempy. Náš tým se zúčastnil čtyř kempů a jednoho Ignite týdne. Dále jsme spolupracovali s Ignite týmem v přípravě a vedení jejich 4 letních internů. Podzim trávíme přípravou na příští sezónu, zlepšování našich systémů, a s vedením KAM hledáme nový směr pro službu kempů, ale také dalších letních akcí. Plánujeme setkání pro vedoucí kempů 2022, kde představíme změny, vizi, téma a také procesy pro léto 2022.

Máme za sebou také týdenní mezinárodní setkání camp služeb ze 14 zemí střední a východní Evropy, kde jsme hodnotili minulé léto a připravovali témata na rok 2022 a 2023.

PODPORA KŘESŤANSKÝCH UČITELŮ A LEKTORŮ

Obnovení poslání pro učitele

12 křesťanských učitelů se sešlo před začátkem nového školního roku v rámci Daniel týdne v Malenovicích, kde měli příležitost obnovit své poslání učitele, ujasnit si vizi a načerpat povzbuzení k další práci.

S Komenským škola jinak

Tímto sloganem jsme v přípravném týdnu v srpnu oslovili sekulární učitele na akreditovaném workshopu v Borohrádku a v Kroměříži. Ve spolupráci s Místními akčními skupinami jsme inspirovali učitele k využití nově vytvořených materiálů k výuce schválených MŠMT. S doc. Janem Háblem z Univerzity Hradec Králové jsme je motivovali k připomenutí 430. výročí narození Učitele národů a zapojení do Projektů proměny se svými žáky a studenty. Lákavá nabídka Komenského narozeninového dortu. Dejte o ní vědět pedagogům ve svém okolí! Více info zde

Lektoři a nový školní rok

V září Škola pro Život vyzbrojila a vyslala do škol na Lektorské konferenci 40 křesťanských lektorů. Po online výuce budou mít plné ruce práce se stmelováním třídních kolektivů. Modlete se nejen za otevřené do škol s preventivními programy, o Komenském, o Bibli, ale také za otevřená srdce žáků pro dobrou zprávu.

Nové oddělení KAM: Duchovní dědictví

Do června 2021 byla oblast Duchovního dědictví součástí oddělení Škola pro Život. Letos v létě vzniklo samostatné KAM oddělení. Naším cílem je pomoci místním církvím budovat kontakty se školami skrze duchovní a etické programy, ukázat mladým lidem na důležité životní hodnoty jako je láska, úcta, pravda, svoboda, odpuštění apod.

Na podzim chystáme opět společně s Katechetickým a pedagogickým centrem v Ostravě interaktivní kurz pro lektory s názvem Poselství křesťanských Vánoc.

KONFERENČNÍ CENTRUM MALENOVICE

Novinky z Malenovic

Dokončili jsme rekonstrukci kuchyně, restaurace a zastřešení terasy. Nemáme ještě úplně hotovo, ale to hlavní je za námi – přijďte se podívat! Před námi je standardní podzimní provoz.

Léto na hotelu

Díky sborům a kempům bylo letošní léto plné, za což jsme moc vděční. Máme radost ze všech zázraků, které se během letních pobytů udály. Děkujeme za jejich sdílení, vždy je to pro nás velká radost a povzbuzení, že neděláme jen business.

Modlete se s námi za hotel

Prosíme o modlitby za:

  • to, abychom stále byli solí a světlem pro příchozí nevěřící zákazníky;
  • obsazenost do konce roku (ještě stále máme dost volných termínů);
  • obnovu síl po náročném létě pro celý personál (po Covidu, když nám stát umožnil opět provoz, jsme de facto šli z 0 % na 100 %);
  • finanční stabilitu s ohledem na „Covid-výpadky“ ve výnosech a zdražení vstupů.

Děkujeme!