Zprávy z KAM | léto 21

M94A2666

“Rád bych povzbudil všechny vás, kteří pracujete s mládeží, abyste vzali tuto dobu jako příležitost nevracet se nutně do zajetých kolejí. Máte možnost nejen obnovit aktivity, které se děly před covidem, máte možnost stát se tvůrci nového normálu!”

Milí přátelé,

ačkoli začíná léto, musíme konstatovat, že se kvůli doznívající pandemii stále pohybujeme tak trochu v mlze. Procházíme zvláštním časem, ve kterém se věci pomalu začínají vracet do normálu, ale nikdo z nás pořádně neví, kdy ten “nový normál” nastane a jaký bude. Věřím, že právě tato doba je pro mládeže důležitou křižovatkou, na které se mohou rozhlédnout kolem sebe – vyhodnotit, kde jsou, zasnít se, kam by chtěli směřovat, a promyslet, jak se tam dostanou.

Rád bych povzbudil všechny vás, kteří pracujete s mládeží, abyste vzali tuto dobu jako příležitost nevracet se nutně do zajetých kolejí. Máte možnost nejen obnovit aktivity, které se děly před covidem, máte možnost stát se tvůrci nového normálu!

Možná více než dříve budete potřebovat investovat do vašich spolupracovníků, do týmu vedení mládeže a blíže spolupracovat s vedením vašeho sboru. Náš tým v KAM vám chce být v této etapě podporou. V těchto zprávách se dočtete více o tom, co pro vás chystáme během léta.

Přejeme vám požehnaný letní čas, příležitosti pro nové nastartování služby mládeži i pro přinášení evangelia novým lidem.

Dušan Drabina

Dušan Drabina

ředitel KAM

VZDĚLÁVÁNÍ MLÁDEŽÍ A TÝMŮ MLÁDEŽE

COVIDÍŠ?

Začátek roku 2021 byl stále poznamenaný covidovou dobou a omezeními. Mnoho naší práce se tedy odehrávalo online.

Celé jaro provázel projekt COVIDÍŠ, díky němuž zežloutl náš KAM instagram. Jak už název vypovídá, zajímalo nás, co vidí mladí lidé kolem sebe. Chtěli jsme vědět, jak se cítí právě teď. Co právě teď vidí ve svém duchovním i “normálním” životě. S vedoucími mládeží jsme vedli hloubkové rozhovory, o tom, co prožívají ve službě a skrze dotazník jsme se ptali mládežníků, jak se jim žije v covidové době. 

Díky projektu mohli vedoucí vidět, že ve svých radostech i těžkostech nejsou sami a že jinde prožívají to stejné.

CO TEDY VIDÍ MLADÍ LIDÉ?

Z dotazníků jsme zjistili, že se mezi mladými opakuje 5 témat:

  • Strach a nejistota
  • Skutky lásky
  • Modlitba
  • Spontánnost
  • Vize

Na KAM youtube kanále se postupně objevují tzv. starters videa, která reagují na tyto výsledky. Dvouminutová videa s otázkami, které mohou vedoucí otevřít spolu na setkání týmu. A pokud se 2 minutky zdají málo, můžou týmy shlédnout rozhovory, kde jsme tato témata řešili více do hloubky s hosty z různých církví a míst po celé republice.

TRÉNINKY_Natáčení Zlín3

A CO VEDOUCÍ? MAJÍ SI KDE ODPOČINOUT?

Pod vedením Michala Soukupa připravujeme na srpen ve spolupráci s odbory mládeží AC, CB a SCEAV odpočinkový a inspirativní pobyt pro vedoucí mládeží FrontLine. Chceme, aby se vedoucí na chvíli zastavili, vydechli si a nabrali sílu a povzbuzení do dalšího školního roku.

Frontline_banner

Dále se s týmem regionálních pracovníků připravujeme na M+ skupiny, koučink a rozhovory s vedoucími, které by už snad mohly probíhat osobně.

ZMĚNA PŘICHÁZÍ ZEVNITŘ

Ne všechno, co tým Tréninků tvoří je mediálně vidět. Nadále pracujeme na interním systému vzdělávání našich pracovníků. Aby byli lépe vyzbrojeni do své služby a mohli se rozvíjet.

kam

KAM MÁ NOVÝ WEB!

V uplynulém roce jsme s naším komunikačním týmem pracovali na tvorbě nového KAM webu. Cílem bylo vytvořit přehlednou nabídku pro naše cílové skupiny církve (vedoucí církví a vedoucí mládeží) a školy (křesťanské pedagogy a lektory). V druhé fázi projektu bychom rádi spustili e-shop pro vedoucí, kde chceme zpřístupnit materiály pro jejich službu.

KAM WEB_INTRO

DALŠÍ AKADEMICKÝ ROK FORMISSION JE ZA NÁMI

V květnu jsme úspěšně zakončili akademický rok posledním intenzivním výukovým týdnem. Studenti prvního ročníku se aktivně zapojovali do skupinových diskusí v předmětech misijní služba a sociokulturní studia. Druháci zase posilovali pomyslné duchovně-mentální svaly v rámci apologetiky a učili se o zakládání misijně orientovaných společenství.

NA ZOOMU KREATIVNĚ

Přestože veškerá výuka a interakce probíhá online, uplynulý rok nás naučil používat Zoom kreativně. Bez obav jsme tak zpoza našich počítačových obrazovek zvládli jak ranní modlitby, tak celodenní výuku, skupinové diskuse, filmové večery přes Netflix či ústní zkoušky a studentské prezentace. I přesto ale doufáme, že budeme moct v novém akademickém roce pořádat výuku osobně v Malenovicích.

PŘIJÍMAČKY JSOU ZA ROHEM

V současné chvíli se náš tým plně zaměřuje na přijímací řízení. Deadline pro odevzdání přihlášek je 30. června a každého uchazeče čeká vstupní pohovor, test z angličtiny a porozumění odbornému textu v angličtině.

ForMission foto

EVANGELIZAČNÍ TRÉNINKY A SLUŽBY

MUSIC & ART – NABÍDKA PRO MÍSTNÍ CÍRKVE

WORKSHIP.KO

Projekt zaměřený na vedoucí chval a jejich týmy. Zaměřujeme se na duchovní a praktický rozvoj vedoucích a také na poskytnutí zdrojů pro vaši službu. Začali jsme druhou studijní skupinku Worship matters, na studium návazné pracovní skupiny a připravujeme několik workshopů. Více informací o projektu se dozvíte u Jéni Pospíšila.

SONG IN A BOX (SIAB)

Na rozdíl od dlouhodobějšího Fusion, SIAB se odehrává ve 4 workshopech. Tajemství úspěchu spočívá v kombinaci profesionálních učitelů, lokálních mentorů a samotných studentů. Může fungovat kompletně online, nebo kombinovaně, kdy učitelé jsou připojeni online a lokální mentoři se se studenty schází osobně. Výstup z pilotního projektu SIAB v podobě videa najdete zde. Projekt může sloužit jako podpora stávající aktivity nebo k náboru nových studentů. Ozvěte se nám, pokud se o projektu chcete dozvědět více!

FUSION

Léty osvědčená a dlouhodobým ovocem potvrzená kontaktní služba moderních pěveckých sborů, postavená na pravidelném setkávání, přežila pandemii! Připravujeme se na letní kempy a chystáme restart v novém školním roce. Na podzim 2021 připravujeme také unikátní akci EuroFusion a na jaro 2022 mezinárodní festival Fusiondary. Pokud přemýšlíte, jak spojit hudbu a „outreach“ – Fusion je ta správná volba. Rádi vám poskytneme potřebné informace a zkušenosti! Kontaktujte nás!

fusion

Zážitková kontaktní služba, která hledá jméno…

Jak oslovit mladou generaci, když hudba není to pravé? Co takhle něco na bázi silných společných zážitků jako divadlo, larpy, únikové hry, storytelling, arte a další?  Jako doplněk stávajících aktivit nebo jako pravidelná samostatná služba místní církve. První kontakt a budování vztahů s velkým spektrem sekulární veřejnosti. S duchovním přesahem v rámci témat pro hry nebo diskuze, osobních rozhovorů, reflexí na hry apod.

Více informací o nabídce se dozvíte zde nebo u Milana Szturce.

EDGE SPORTS

19. června jsme pořádali Ultimate frisbee turnaj a o prázdninách proběhne první EDGE/Fusion camp pod církví ESK Havířov.

EDGE GAMING

Na jaře jsme pořádali měsíční EDGE Gamingové turnaje s průměrnou účastí 60 hráčů, z toho dvě třetiny hledajících nebo nevěřících. EDGE Gaming je rozhodně inovací a my hledáme, jak se skrze tuhle službu propojit s komunitou hráčů. Věříme, že služba bude fungovat i po skončení pandemie. Na konci června budeme zkoušet novou formu turnaje, kdy se hráči přihlašují sami za sebe, nikoli za týmy.

es

CAMPS

V Camps týmu hlásíme změnu – Jonathan Rosen se stal koordinátorem Camps. Letos se uskuteční 15 campů a 4 Ignite týdny. Přes Zoom jsme vedli Training Day pro české sbory a pro týmy poprvé i naživo.

CAMPS_Zoom czech camp leader meeting

NOVÁ FORMA STÁŽE PRO IGNITE

Nově bude mít stážisty i projekt Ignite – projekt misijního týdne pořádaného ve spolupráci s místní církví, který povzbuzuje mladé lidi k dělání učedníků v jejich každodenním životě. Letos má Ignite první 4 stážisty, kteří už jsou už téměř plně finančně pokryti a připraveni na službu.

AMERIČTÍ INTERNI

Kvůli dlouhodobě uzavřeným hranicím jsme poslali americké letní interny na Ukrajinu. Mezitím se ale hranice znovu otevřely. Cestu do Česka sice většina internů zrušila, ale i přesto k nám snad několik z nich zavítá.

PODPORA KŘESŤANSKÝCH UČITELŮ A LEKTORŮ

KOMENSKÝ – PŘÍBĚHY LIDSKOSTI

Projekt Komenský 2020 pokračuje pod názvem Komenský – Příběhy lidskosti. Co vše se podařilo uskutečnit v projektu Komenský 2020 můžete zhlédnout v krátkém videu. Připomeňte se svou mládeží nebo sborem svému okolí tuto jedinečnou osobnost skrze Projekty proměny, výstavu a čtení jeho nadčasových myšlenek v rámci 430. výročí jeho narození.

KOMENSKY_2021_BLACK

NOVÉ PROGRAMY PRO ŠKOLY

Na začátku roku jsme ve Škole pro Život dokončili tvorbu nových programů: Bible ve 21. století (pro SŠ), Bible – jeden z klenotů naší kultury pro 3. – 5. ročník a dramatizaci příběhu o Davidovi a Batšebě pro 8. – 9. ročník pod provokujícím názvem Sex, vražda a trest.

LEKTORSKÁ KONFERENCE

Vnímáme, že v novém školním roce bude potřeba stmelit třídní kolektivy žáků a studentů. Proto chceme patřičně připravit i lektory na tento úkol a to v rámci Lektorské konference 7. – 8. 9. na Vysočině.

KOMENSKÝ VÁM POMŮŽE S NÁVRATEM ŽÁKŮ DO ŠKOL

Uvědomujeme si, že učitelé, rodiče i žáci mají za sebou náročný rok online výuky. Proto přicházíme s kampaní Komenský vám pomůže s návratem žáků do škol. Jednou z jeho součástí je online preventivní program Jak zvládat těžkosti, který sklidil u žáků i učitelů úspěch, jak dosvědčují slova paní učitelky ze SŠ „Program Jak zvládat těžkosti byl pro mne opravdu nenahraditelný. Bez něj bych totiž nezjistila, jak hluboké osobní problémy studenti mé třídy řeší i v důsledku covidu, a jak moc to může ovlivňovat jejich studijní výkony. Zásadně to změnilo můj pohled na to, co je pro ně v současné situaci to nejdůležitější – nikoli dohánění učiva a známek za každou cenu, ale spíše péče o jejich duševní zdraví.”

Během programu učitelé, žáci i lektoři společně hledají, co pro nás v těžkých situacích může být užitečné. Inspirací je životní příběh J. A. Komenského, který to v životě také neměl jednoduché.

ŠPŽ_JAK zvladat tezkosti

FESTIVAL UNITED

UNITED 2021 kam

UNITED CITY – Festival UNITED vyráží na cesty

 Po deset let byl Vsetín dějištěm a domovem festivalu UNITED. Festival zde v roce 2011 začal a v následujících letech rostl. Tento rok přichází změna, mění se formát festivalu a UNITED se vydává na cesty. Místo jednoho večera a dvou festivalových dnů na jednom místě se bude jednodenní UNITED konat postupně ve třech městech: v Plzni 19. 8., v Litomyšli 20. 8. a nakonec ve Vsetíně 21. 8.

Semináře, modlitby 24-7, koncerty, chvály, duchovní poradenství, povzbuzující slovo – to vše bude součástí UNITED CITY ve třech městech v České republice již letos v létě! Skvělá příležitost načerpat pro celé mládeže i jednotlivce.